Jeszcze w zielone gramy…

Instytut Pantone co roku ogłasza kolor, który będzie królował przez 12 najbliższych miesięcy. W tym roku kolorem tym został Classic Blue. Podobno jest to barwa, która symbolizuje spokój, pewność siebie i pragnienie stabilizacji w niepewnych czasach. Kolor, który ma zwrócić naszą uwagę na kruchość i zmienność środowiska. Ale także na to, że cały czas mamy jeszcze szansę zmienić los naszej Ziemi i nas samych…

Nie bez powodu Ziemię nazywa się błękitną planetą. Na tle innych planet naszego układu słonecznego cały czas jeszcze jesteśmy jak wielka błękitno-zielona kulka wśród pozostałych szaro-burych, brunatnych czy rdzawych ciał niebieskich. To wszystko ginie w zastraszającym tempie. Lasów coraz mniej, wymierają gatunki zwierząt, które kiedyś miały w nich swój dom, brakuje wody pitnej, wody w oceanach są pełne śmieci, ton plastikowych odpadów zalegają w żołądkach martwych zwierząt morskich, topią się lodowce, migrują ludzie, zwierzęta, nie zawsze wychodząc z tych migracji cało. Na naszych oczach ginie świat, który znamy z dzieciństwa. I NIE, nie jest to film katastroficzny z superbohaterem, który możemy w każdej chwili wyłączyć pilotem. To jest nasza rzeczywistość.

Bardzo bym chciała, by moje dzieci  wnuki miały szansę widzieć tę soczystą zieleń, poczuć miękki mech pod stopami, cieszyć się letnim deszczem i urządzać zimowe bitwy na śnieżki. Chciałabym, by błękit oceanu miały szansę zobaczyć na żywo a nie na starych fotografiach czy odświeżonych w technicolorze filmach z XX wieku…

Każdy z nas może być superbohaterem dnia codziennego. Każdy z nas może każdego dnia zrobić małe kroki w kierunku ograniczenia śmieci i każdy z nas każdego dnia może opóźniać upadek naszej cywilizacji. Brzmi śmiesznie? Być może. Niech się śmieją ci, których nie stać na odwagę zrobienia pierwszego kroku! Ja nadal będę Was zachęcać do zmiany, do refleksji, do podejmowania decyzji. Niech każdy dzień zbliżającego się roku będzie dniem Waszej walki. Zróbcie to dla siebie i dla Waszych bliskich. Dla Waszych rodziców, dziadków, dzieci, wnuków, przyjaciół, znajomych. Miejcie w sobie tę siłę, by walczyć o to, co Wam się należy! Miejcie w sobie odwagę mówić głośno o Waszych prawach! Miejcie w sobie nadzieję, że każdy z Was może być inspiracją dla drugiej osoby. Reszta przychodzi sama!

A zatem – Classic Blue niech sobie króluje na sklepowych witrynach czy we wnętrzarskich magazynach. A my nieustannie grajmy w zielone! Życzę Wam cudownego, pełnego nadziei, odwagi i dobrych decyzji roku 2020! I zostawiam Was z tą wersją piosenki.

Zostaw komentarz