There is no planet B

To już nie jest kryzys klimatyczny. To istna katastrofa! Klimatolodzy z narodowego Centrum Odnowy Klimatu opracowali raport (http://www.climatecodered.org/2019/05/can-we-think-in-new-ways-about.html), z którego jasno wynika, że zostało nam – jako cywilizacji – 30 lat. W roku 2050 życie człowieka, takie jakie znamy obecnie, nie będzie możliwe na naszej planecie. Zagrożone będą ekosystemy takie jak rafy koralowe czy lasy tropikalne. Ponad 2 miliardy osób pozbawionych będzie dostępu do wody pitnej! Nieuniknione są w tym kontekście wielkie migracje narodów i konflikty społeczne na ogromną skalę. Za wszystko odpowiedzialny jest niestety człowiek i jego dewastacyjne bezrefleksyjne działanie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Nie wydaje mi się, żebyśmy tę machinę mogli cofnąć, ale chociaż zróbmy coś, żeby ta kula śnieżna nie pędziła tak szybko. Poniżej moje subiektywne 20 porad na temat tego, co może zrobić każdy z nas, już dziś, od teraz, żeby zostawić następnym pokoleniom choć kawałek świata, jaki pamiętamy z dzieciństwa.

 1. Ogranicz rzeczy do absolutnego minimum To podstawowy problem większości z nas. Kupujemy za dużo, dużo za dużo. Kupujemy rzeczy, które są nam zbędne, nie zastanawiając się, dlaczego są tanie. Większość z nich ostatecznie ląduje w śmieciach szybciej niż nam się wydaje.
 2. Planuj zakupy spożywcze. Najpierw zerknij do lodówki i do spiżarki, a potem zrób listę zakupów, które zamierzasz zrobić. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych zakupów i nie będziesz zmuszony wyrzucać.
 3. Kupuj odpowiedzialnie. Bierz pod uwagę warunki, w jakich produkowany jest Twój sprzęt,  w jakich miejscach uprawiane są warzywa czy zboża, które spożywasz i jakimi środkami są nawożone oraz jak wielki koszt dla środowiska (lub lokalnej ludności) został poniesiony przy produkcji ubrań i butów, które nosisz. Po prostu – zwracaj uwagę nie tylko na cenę, ale także na warunki, w jakich zostało wyprodukowane to, co kupujesz.
 4. Będąc w restauracji zamawiaj tyle, ile będziesz w stanie zjeść. Dobrze by było mieć przy sobie swoje własne opakowanie, w które będziesz mógł zabrać ewentualne resztki, które np. zabierzesz na drugi dzień do pracy.
 5. Produkty z dłuższym terminem przydatności do spożycia kupuj wręcz hurtowo. Ryż, makaron, soczewica, fasola – te produkty mają bardzo długi termin, w dodatku są sprzedawane na wagę lub w dużych (np.5-kilogramowych) opakowaniach.
 6. Zrezygnuj z jedzenia mięsa i jego przetworów lub ogranicz jego ilość w codziennej diecie. Produkcja mięsa to jedna z najbardziej obciążających środowisko naturalne gałęzi przemysłu spożywczego. Marnuje wodę, energię, przyczynia się do ogromnej emisji CO2.
 7. Segreguj śmieci. Niby to oczywista oczywistość, której uczą się już dzieci w przedszkolu, a jednak cały czas mamy z tym ogromny problem. Wszystko to, co nie zostanie wrzucone do odpowiedniego pojemnika i nie zostanie poddane recyklingowi, wyląduje na zwykłym wysypisku śmieci.
 8. Wykorzystuj maksymalnie to, co już masz w domu. Nie wyrzucaj tylko dlatego, że coś już jest stare i  masz ochotę na coś nowego. Przerabiaj swoje ubrania, nadaj im nowe życie i niepowtarzalny charakter.
 9. Wymieniaj się na lokalnych grupach. Wymienić możecie wiele rzeczy – ubrania, sprzęt sportowy, kuchenny, akcesoria dziecięce. Portale społecznościowe pełne są takich grup.
 10. Na zakupy chodź z własnymi torbami, pojemnikami, opakowaniami wielorazowymi.
 11. Nie używaj jednorazowych słomek, zrywek w sklepach. One nie są do niczego potrzebne!
 12. Unikaj zamawiania jedzenia w plastikowych opakowaniach; staraj się przygotowywać posiłki w domu.
 13. Oszczędzaj wodę. Korzystaj z deszczówki do podlewania ogrodu, zakręcaj wodę podczas mycia zębów, bierz szybkie prysznice, myj naczynia ekonomicznie.
 14. Pij wodę z kranu. Unikniesz w ten sposób góry plastikowych butelek w swoim śmietniku i zaoszczędzisz.
 15. Kupuj lokalne i sezonowe produkty. Najlepsze są produkty świeże, jak najmniej przetworzone, w  dodatku wyhodowane w lokalnym klimacie, w którym je spożywamy.
 16. Zrewiduj swoją kosmetyczkę. Mydła w kostce są obecnie bardzo dobrej jakości, nie wysuszają i nie podrażniają skóry. Podobnie z kostką do mycia włosów. Staraj się wybierać kosmetyki w szklanych opakowaniach, z dobrym składem. W drogeriach odmawiaj próbek, które wprawdzie są małe i poręczne, ale powodują ogromne zanieczyszczenie środowiska. Może warto spróbować samemu zrobić kosmetyki lub chemię gospodarczą?
 17. Nie drukuj niepotrzebnych dokumentów. Przejdź na e-faktury, e-bilety, płać rachunki przez internet, nie żądaj potwierdzeń płatności, o ile nie jest to konieczne.
 18. Wybieraj jak najmniej obciążające środowisko środki transportu. Korzystaj z komunikacji miejskiej, roweru; samolot traktuj jako ostateczność a nie jako tanią szybką formę przemieszczenia się z punktu A do punktu B.
 19. Włącz się w akcje społecznościowe, np. #trashchallenge czy #codziennie5. A może sam wymyśl taką akcję? Tak, jak ja – zachęcam Was do zrobienia koszulki lub plakatu z hasztagiem #ThereIsNoPlanetB. Zachęcaj do nich swoich bliskich – dzieci, rodziców, przyjaciół, znajomych z pracy.
 20. Pochwal się swoimi sukcesami na portalach społecznościowych. Sam bądź dobrym przykładem dla innych i zaraź ich swoim zaangażowaniem. Im nas więcej, tym lepiej! Zróbmy wszystko, co możliwe, aby ratować siebie samych i nasz świat. Bo póki co – nie mamy planu B…

Zostaw komentarz